• English
    • Polski
Home / Uncategorized / Ekonomiczna jazda z przyczepą

Ekonomiczna jazda z przyczepą

Brink_towing_5Jazda z przyczepą kempingową, do przewozu zwierząt czy podłodziową oprócz wielu zalet, ma również pewne wady. Jedną z ich jest wzrost zużycia paliwa podczas ciągnięcia przyczepy. Dzięki kilku prostym wskazówkom możesz jednak jeździć bardziej ekonomicznie i zmniejszyć ilość spalanego paliwa.

Ciągnięta przez samochód przyczepa znacznie zwiększa opór powietrza poruszającego się zespołu pojazdów, co w widoczny sposób wpływa na ilość paliwa w baku. Jeśli chcemy, aby nasza przyczepa nie powodowała aż tak dużego spalania, przy zakupie zwróćmy uwagę na jej kształt. Bardziej zaokrąglona, niższa i węższa przyczepa zawsze będzie powodować mniejsze spalanie niż przyczepa o ostrych krawędziach, wyższa i szersza.

Zmiana biegów

Przy zakupie przyczepy zazwyczaj brana jest pod uwagę głównie jej funkcjonalność, wielkość i wyposażenie. Jednak poruszając się nawet z największą przyczepą, przestrzegając pewnych zasad, można zmniejszyć spalanie paliwa w aucie. Piąty bieg na trasie raczej nie będzie nam potrzebny. Jednak zalecana jest jazda na możliwie jak najwyższym biegu.

Z praktyki wynikają dwie zasady wyboru odpowiedniego biegu podczas ciągnięcia przyczepy. Jeśli do zwiększenia prędkości konieczne jest całkowite przyciśnięcie pedału gazu, należy wówczas zredukować bieg. Natomiast w sytuacji, kiedy z przodu samochodu wieje silny wiatr lub pokonujemy wzniesienie, zalecane jest utrzymanie najbardziej wydajnych obrotów silnika. Przykładowo, kiedy uzyskaliśmy moc, która umożliwia nam najwydajniejsze ciągnięcie przyczepy, nie jest wskazane zwiększanie prędkości.

Prędkość

Zwiększone zużycie paliwa jest pewne w dwóch przypadkach – kiedy samochód ciągnie przyczepę oraz kiedy poruszamy się z wyższą prędkością. Pomimo że w niektórych państwach, np. we Francji, dozwolone jest poruszanie się z przyczepą z prędkością 130 km/h, to kierujący powinien zastanowić się, czy rzeczywiście powinien tak szybko jechać. Przy takiej prędkości samochód ciągnący przyczepę osiągnie bardzo wysoki poziom zużycia paliwa.

Ekonomiczny sposób jazdy pozwala zaoszczędzić nawet 10% paliwa.

Porady, jak jeździć ekonomicznie:

  • Jeśli jest to możliwe, jedź na jak najwyższym biegu.
  • Poruszaj się ze stałą prędkością, przy niskich obrotach silnika i na jak najwyższym biegu.
  • Obserwuj drogę i przewidują wydarzenia.
  • Przy zwalnianiu lub zatrzymaniu pozwól, żeby pojazd wytracił prędkość.
  • Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach.
  • Jeśli jest to możliwe, korzystaj ze wszystkich dostępnych w samochodzie urządzeń (obrotomierza czy tempomatu).